  • MAL214864222E3
MAL214864222E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL214864222E3
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MAL214864222E3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
MAL214864222E3
Description:
148 RUS 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 750mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL214864222E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    148 RUS
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    2200μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.22mA
  • Ripple Current
    750mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.26
  • Impedance
    130mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    750mA @ 100Hz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm