  • MAL214661152E3
MAL214661152E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL214661152E3
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MAL214661152E3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
MAL214661152E3
Description:
146 RTI 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.4A 0.630Dia 16.00mm -55°C~125°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL214661152E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Ripple Current
    1.4A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Impedance
    22mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.4A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    146 RTI
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1500μF
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 125°C