  • MAL214635682E3
MAL214635682E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL214635682E3
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MAL214635682E3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
MAL214635682E3
Description:
146 RTI 6800μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 3.1A 0.709Dia 18.00mm -55°C~125°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL214635682E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    146 RTI
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    6800μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    1.091mA
  • Ripple Current
    3.1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Tan Delta
    0.24
  • Impedance
    22mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.1A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm
  • Length
    31mm