  • MAL214266472E3
MAL214266472E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL214266472E3
HK JDW NO:
886-MAL214266472E3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
MAL214266472E3
Description:
142 RHS 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.71A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL214266472E3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    142 RHS
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    4700μF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2500 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.175mA
  • Ripple Current
    1.71A
  • Life (Hours)
    2500 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.71A @ 100Hz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    31mm
  • Height Seated (Max)
    1.299 33.00mm