  • MAL214099301E3
MAL214099301E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL214099301E3
HK JDW NO:
886-MAL214099301E3
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
MAL214099301E3
Description:
140 CRH 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 300mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~125°C Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
MAL214099301E3
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.394Lx0.394W 10.00mmx10.00mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    140 CRH
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    470μF
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 15 INCH
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    3939
  • Lifetime @ Temp
    1500 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.03mA
  • Ripple Current
    300mA
  • Life (Hours)
    1500 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Impedance
    250mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    300mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm