  • MAL213631121E3
MAL213631121E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL213631121E3
HK JDW NO:
886-MAL213631121E3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
MAL213631121E3
Description:
136 RVI 120μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 760mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL213631121E3
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    136 RVI
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.06mA
  • Ripple Current
    760mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    100mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    380mA @ 100Hz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm