  • MAL212363151
MAL212363151
advertisement
Manufacturer No:
MAL212363151
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MAL212363151
Package:
Axial, Can
Datasheet:
MAL212363151
Description:
123 SAL-A 150μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 160mA 0.299Diax0.803L 7.60mmx20.40mm -55°C~125°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL212363151
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    123 SAL-A
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.299Diax0.803L 7.60mmx20.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    150μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.4Ohm @ 100Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    20000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.047mA
  • Ripple Current
    160mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    20000 hours
  • Tan Delta
    0.18
  • Impedance
    1Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    160mA @ 100Hz
  • Diameter
    7.6mm
  • Length
    20.4mm