  • MAL212018101E3
MAL212018101E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL212018101E3
HK JDW NO:
886-MAL212018101E3
Package:
Axial, Can
Datasheet:
MAL212018101E3
Description:
120 ATC 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.56A 0.394Diax1.181L 10.00mmx30.00mm -40°C~125°C Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL212018101E3
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    297mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.116mA
  • Ripple Current
    1.56A
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Impedance
    249mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.56A @ 10kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    30mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    120 ATC
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Diax1.181L 10.00mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±20%