  • MAL211946102E3
MAL211946102E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL211946102E3
HK JDW NO:
886-MAL211946102E3
Package:
Axial, Can
Datasheet:
MAL211946102E3
Description:
119 AHT-DIN 1000μF Capacitor -10% +50% Tape & Reel (TR) Through Hole 1.09A 0.709Dia 18.00mm -55°C~125°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL211946102E3
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    119 AHT-DIN
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    1000μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    210mOhm @ 100Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.154mA
  • Ripple Current
    1.09A
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Tan Delta
    0.13
  • Impedance
    170mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.09A @ 100Hz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    1.299 33.00mm
  • Length
    30mm