  • MAL211673151E3
MAL211673151E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL211673151E3
HK JDW NO:
886-MAL211673151E3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
MAL211673151E3
Description:
116 RLL 150μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 100.1mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL211673151E3
    Select All
  • Factory Lead Time
    49 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    116 RLL
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    150μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0087mA
  • Ripple Current
    100.1mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.25
  • Impedance
    1.3Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    100.1mA @ 100Hz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm