  • MAL210657473E3
MAL210657473E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL210657473E3
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MAL210657473E3
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
MAL210657473E3
Description:
106 PED-ST 47000μF Capacitor -10% +30% Bulk Chassis Mount 24.5A 2.559Dia 65.00mm -40°C~85°C Polar 28.4988mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
MAL210657473E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Stud
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    106 PED-ST
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    2.559Dia 65.00mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    47000μF
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Lead Pitch
    28.4988mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.122 28.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    40V
  • Lifetime @ Temp
    20000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.76mA
  • Ripple Current
    24.5A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    20000 hours
  • Impedance
    8mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    24.5A @ 100Hz
  • Diameter
    65mm
  • Height
    105mm
  • Height Seated (Max)
    4.402 111.80mm