  • MAL210255152E3
MAL210255152E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL210255152E3
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MAL210255152E3
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
MAL210255152E3
Description:
102 PHR-ST 1500μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 6.5A 1.969Dia 50.00mm -40°C~85°C Polar 22.1996mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
MAL210255152E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Stud
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    102 PHR-ST
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    1.969Dia 50.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    1500μF
  • Packing Method
    Box
  • Lead Pitch
    22.1996mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    102mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.874 22.20mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.05mA
  • Ripple Current
    6.5A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    74mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.5A @ 100Hz
  • Diameter
    50mm
  • Height
    80mm
  • Height Seated (Max)
    3.496 88.80mm