  • MAL210252102E3
MAL210252102E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL210252102E3
HK JDW NO:
886-MAL210252102E3
Datasheet:
MAL210252102E3
Description:
102 PHR-ST 1000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 4.4A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 12.8016mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
MAL210252102E3
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Stud
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    102 PHR-ST
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    1000μF
  • Packing Method
    Box
  • Lead Pitch
    12.8016mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    144mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.504 12.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.4mA
  • Ripple Current
    4.4A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    95mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.4A @ 100Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    80mm
  • Height Seated (Max)
    3.413 86.70mm