  • MAL210156153E3
MAL210156153E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL210156153E3
HK JDW NO:
886-MAL210156153E3
Datasheet:
MAL210156153E3
Description:
101 PHR-ST 15000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 7.7A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 12.8016mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
MAL210156153E3
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Stud
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    101 PHR-ST
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    25V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    15000μF
  • Packing Method
    Box
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    12.8016mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    29mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.504 12.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.75mA
  • Ripple Current
    7.7A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    22mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    7.7A @ 100Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    60mm
  • Height Seated (Max)
    2.744 69.70mm