  • MAL205059681E3
MAL205059681E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL205059681E3
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MAL205059681E3
Package:
Radial, Can - 3 Lead
Datasheet:
MAL205059681E3
Description:
050 PED-PW 680μF Capacitor -10% +30% Tape & Box (TB) Through Hole 1.9A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 12.4968mm Radial, Can - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
MAL205059681E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - 3 Lead
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Series
    050 PED-PW
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    680μF
  • Packing Method
    BULK
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Lead Pitch
    12.4968mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    170mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.41mA
  • Ripple Current
    1.9A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Impedance
    116mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.9A @ 100Hz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm