  • MAL205018332E3
MAL205018332E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL205018332E3
HK JDW NO:
886-MAL205018332E3
Package:
Radial, Can - Solder Lug
Datasheet:
MAL205018332E3
Description:
050 PED-PW 3300μF Capacitor -10% +30% Tape & Box (TB) Chassis Mount 3.6A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Solder Lug
Step5Bar-code shipping tag
MAL205018332E3
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    3.6A
  • Impedance
    35mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.6A @ 100Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Solder Lug
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    050 PED-PW
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • Termination
    Solder
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    48mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm