  • MAL204857222E3
MAL204857222E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL204857222E3
HK JDW NO:
886-MAL204857222E3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
MAL204857222E3
Description:
048 RML 2200μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.5A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL204857222E3
  • Tolerance
    ±20%
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    2200μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    40V
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.88mA
  • Ripple Current
    1.5A
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Tan Delta
    0.13
  • Impedance
    45mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.5A @ 100Hz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.476 37.50mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    048 RML
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm