  • MAL204341151E3
MAL204341151E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL204341151E3
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MAL204341151E3
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
MAL204341151E3
Description:
043 ASH 150μF Capacitor -10% +50% Tape & Box (TB) Through Hole 760mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 19.5072mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 1793
Step5Bar-code shipping tag
MAL204341151E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    043 ASH
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Soldering
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    160V
  • Capacitance
    150μF
  • Lead Pitch
    19.5072mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.768 19.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    160V
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.23mA
  • Ripple Current
    760mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    700mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    760mA @ 100Hz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    38mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm