  • MAL203136331E3
MAL203136331E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL203136331E3
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MAL203136331E3
Package:
Axial, Can
Datasheet:
MAL203136331E3
Description:
031 AS 330μF Capacitor -10% +50% Tape & Box (TB) Through Hole 460mA 0.394Diax0.984L 10.00mmx25.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL203136331E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Impedance
    270mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    460mA @ 100Hz
  • Diameter
    10mm
  • Length
    25mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Series
    031 AS
  • Size / Dimension
    0.394Diax0.984L 10.00mmx25.00mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    330μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    680mOhm @ 100Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.054mA
  • Ripple Current
    460mA