  • MAL201353471E3
MAL201353471E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL201353471E3
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MAL201353471E3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
MAL201353471E3
Description:
013 RLC 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 250mA 0.323Dia 8.20mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL201353471E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    013 RLC
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.323Dia 8.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Audio
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    470μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0059mA
  • Ripple Current
    250mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Impedance
    640mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    250mA @ 100Hz
  • Custom Capabilities
    10 % Tolerance Available On Request
  • Diameter
    8.2mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm