  • MAGX-001090-600L0S
MAGX-001090-600L0S
advertisement
Manufacturer No:
MAGX-001090-600L0S
HK JDW NO:
482-MAGX-001090-600L0S
Package:
Ceramic
Description:
TRANSISTOR RF 600W GAN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MAGX-001090-600L0S
  • Package / Case
    Ceramic
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    65V
  • Subcategory
    FET RF Small Signal
  • Max Power Dissipation
    2.3kW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    80A
  • Frequency
    1.03GHz~1.09GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Current - Test
    600mA
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    175V
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Transistor Type
    HEMT
  • Continuous Drain Current (ID)
    20.4A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    -8V
  • Gain
    21.4dB
  • Power - Output
    550W
  • Voltage - Test
    50V