  • MABA014250KJL
MABA014250KJL
advertisement
Manufacturer No:
MABA014250KJL
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-MABA014250KJL
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
CAP FILM 2.5UF 10% 800VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MABA014250KJL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    Nichicon
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 100°C
  • Series
    MAB
  • Size / Dimension
    1.673" L x 0.669" W (42.50mm x 17.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    Motor Run
  • Capacitance
    2.5 μF
  • Lead Spacing
    1.476" (37.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    800V
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    400V