  • MA502A822FAA
MA502A822FAA
advertisement
Manufacturer No:
MA502A822FAA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-MA502A822FAA
Package:
Axial
Datasheet:
MA502A822FAA
Description:
Ceralam® MA 8200pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.250Diax0.500L 6.35mmx12.70mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
MA502A822FAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Ceralam® MA
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.250Diax0.500L 6.35mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    8200pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Style
    Straight
  • Diameter
    6.35mm
  • Length
    12.7mm