  • M85049/39-19W
M85049/39-19W
advertisement
Manufacturer No:
M85049/39-19W
Manufacturer:
Amphenol PCD
HK JDW NO:
47-M85049/39-19W
Package:
Datasheet:
M85049/39-19W
Description:
12 Weeks 1 (Unlimited) Cable Clamp Aluminum Alloy Military, SAE AS85049 90° 19 F Olive Drab Cadmium
Quantity:
In Stock : 44
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
M85049/39-19W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Cable
  • Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Series
    Military, SAE AS85049
  • Published
    2008
  • Feature
    Strain Relief
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Cable Clamp
  • Color
    Olive Drab
  • Shielding
    Unshielded
  • Military Standard
    MIL-DTL-38999
  • Shell Size - Insert
    19 F
  • Plating
    Cadmium
  • Cable Opening
    0.325 ~ 0.634 (8.25mm ~ 16.10mm)
  • Wire/Cable Diameter
    16.1 mm
  • Cable Exit
    90°
  • Diameter - Outside
    1.400 (35.56mm)