  • M83723/75A1002N
M83723/75A1002N
advertisement
Manufacturer No:
M83723/75A1002N
HK JDW NO:
795-M83723/75A1002N
Package:
Datasheet:
M83723/75A1002N
Description:
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 2 Positions Crimp Gold Black Anodized Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
M83723/75A1002N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum
  • Insert Material
    Silicon Rubber
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-DTL-83723 Series III
  • Published
    2001
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    2
  • Color
    Black
  • Applications
    Aviation, Automotive, Military
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    600V
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    7.5A