  • M80-4000000F1-04-325-00-000
M80-4000000F1-04-325-00-000
advertisement
Manufacturer No:
M80-4000000F1-04-325-00-000
HK JDW NO:
322-M80-4000000F1-04-325-00-000
Package:
Description:
HARWIN Datamate Mix-Tek Series 4mm Pitch 4 Way 1 Row Straight PCB Socket, Cable Mount, Crimp Termination
Step5Bar-code shipping tag
M80-4000000F1-04-325-00-000
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Number of Positions
    4
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
    1
  • Voltage - Rated
    120V
  • Additional Feature
    LATCHED
    Headers and Edge Type Connectors
  • Voltage - Rated DC
    120V
  • Contact Type
    Female Socket, Power
  • Pitch
    0.157 4.00mm
  • Total Number of Contacts
    4
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    12.7mm
  • Current Rating
    20A
    COMMERCIAL
  • Contact Gender
    Female
  • Contact Resistance
    6mOhm
  • Wire Gauge
    12 AWG
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Max Voltage Rating (AC)
    120V
  • Max Current Rating
    20A
  • Durability
    500 Cycles
  • Wire/Cable Gauge
    12 AWG
  • Cable Termination
    Solder
  • Wire Type
    Discrete
  • Length
    26mm