  • M74HC573RM13TR
M74HC573RM13TR
advertisement
Manufacturer No:
M74HC573RM13TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-M74HC573RM13TR
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
M74HC573RM13TR
Description:
D-Type, Latch 2V~6V 8 Bits Tri-State Latches 74HC Series M74HC57 20 Pins DUAL CMOS 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
M74HC573RM13TR Overview
A package called 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) contains it. Packaged in the way of Tape & Reel (TR). In its configuration, Tri-State is used as the output. D-Type Transparent Latch is the logic type of this electrical device. According to Surface Mount, this electronic part is mounted. With a supply voltage of 2V~6V, it operates. There is -55°C~125°C operating temperature. The 74HC series contains FPGAs of this type. The electronic part in this image has 8 bits. In this device, there are 20 terminations that have been designed. M74HC57 is its family. It operates with a supply voltage of 4.5V. It has 20 pins that makes it easy to use. It is part of the family of electronic devices called HC/UH. In addition, it is designed with a pin number of 20. This electronic part is mounted in the way of Surface Mount. This device has 2 ports that can be connected to it. It belongs to the subcategory of FF/Latches. 6V is the maximum supply voltage (Vsup). There are 2/6V power supplies required for this machine to operate. There should be a voltage supply (Vsup) greater than 2V. Input Lines consist of electronic circuits, and there are 8. On the basis of its reliability, this device is well suited for TAPE AND REEL. Its 7.8mA output current allows for maximum design flexibility. 3 output lines provide binary equivalents of input lines.
M74HC573RM13TR Features
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
74HC series
8 Bits
M74HC57 family
20 pin count
20 pins
2/6V power supplies
M74HC573RM13TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics M74HC573RM13TR Latches applications.
  • Counters
  • OC-48 communication systems
  • Automotive ADAS
  • A/D converters
  • Automatic test equipment
  • Up/down difference counting
  • Double bus register system
  • High-speed logic
  • Pseudo-random code generators
  • Stacked or Push-Down Registers
Step5Bar-code shipping tag
M74HC573RM13TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74HC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    FF/Latches
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    M74HC57
  • Pin Count
  • Output Type
    Tri-State
  • Circuit
    8:8
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Power Supplies
    2/6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
    2
  • Output Current
    7.8mA
  • Number of Bits
    8
  • Propagation Delay
    270 ns
  • Turn On Delay Time
    12 ns
  • Family
    HC/UH
  • Logic Function
    D-Type, Latch
  • Current - Output High, Low
    7.8mA 7.8mA
  • Logic Type
    D-Type Transparent Latch
  • Max I(ol)
    0.006 A
  • Number of Input Lines
    8
  • Independent Circuits
    1
  • Number of Output Lines
    3
  • Height
    2.45mm
  • Length
    13mm
  • Width
    7.6mm