  • M64P104KB40
M64P104KB40
advertisement
Manufacturer No:
M64P104KB40
Manufacturer:
Vishay Spectrol
HK JDW NO:
876-M64P104KB40
Package:
Datasheet:
M64P104KB40
Description:
Res Cermet Trimmer 100K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 21(Elec)/23(Mech)Turn 2.2mm (9.7 X 11 X 5.2mm) Pin Thru-Hole Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
M64P104KB40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    500mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    64
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.382 x 0.205 Face x 0.386 H 9.70mmx5.20mmx9.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    100kOhms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    11mm
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    21
  • Taper
    Linear
  • Height
    5.207mm
  • Length
    9.7mm
  • Width
    9.7028mm