  • M63P202KB40
M63P202KB40
advertisement
Manufacturer No:
M63P202KB40
HK JDW NO:
876-M63P202KB40
Package:
Datasheet:
M63P202KB40
Description:
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Step5Bar-code shipping tag
M63P202KB40
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    63
  • Size / Dimension
    Square - 0.395 x 0.395 Face x 0.190 H 10.03mmx10.03mmx4.83mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    Box
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    9.53mm
  • Construction
    Trimmer
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    4.78mm
  • Size Code
    3737
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    270 deg
  • Height
    4.826mm