  • M5KP15CA
M5KP15CA
advertisement
Manufacturer No:
M5KP15CA
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-M5KP15CA
Package:
DO-204AR, Axial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
M5KP15CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to M5KP15CA .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AR, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    16.7V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Clamping Voltage
    24.4V
  • Peak Pulse Current
    206A
  • Reverse Standoff Voltage
    15V
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    17.6V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W