  • M55342K12B75B0RWS
M55342K12B75B0RWS
advertisement
Manufacturer No:
M55342K12B75B0RWS
HK JDW NO:
873-M55342K12B75B0RWS
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
M55342K12B75B0RWS
Description:
Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 75kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~150°C
Step5Bar-code shipping tag
M55342K12B75B0RWS
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package
    0603
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Series
    Military, MIL-PRF-55342, RM0603
  • Size / Dimension
    0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    75kOhms
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.84mm
  • Length
    1.6256mm