  • M55342H03B392EPWS
M55342H03B392EPWS
advertisement
Manufacturer No:
M55342H03B392EPWS
HK JDW NO:
873-M55342H03B392EPWS
Package:
Nonstandard
Datasheet:
M55342H03B392EPWS
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM1005 Series, Thin Film, 392kOhm, 0.2W 1/5W, ±1%, -55°C~150°C
Step5Bar-code shipping tag
M55342H03B392EPWS
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Military, MIL-PRF-55342, RM1005
  • Size / Dimension
    0.105Lx0.050W 2.67mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    no
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    392kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE, NON-INDUCTIVE
  • Packing Method
    WAFFLE PACK
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    75V
  • Failure Rate
    P (0.1%)
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.84mm