  • M55342E06B280DRWS
M55342E06B280DRWS
advertisement
Manufacturer No:
M55342E06B280DRWS
HK JDW NO:
873-M55342E06B280DRWS
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
M55342E06B280DRWS
Step5Bar-code shipping tag
M55342E06B280DRWS
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Series
    Military, MIL-PRF-55342, RM0705
  • Size / Dimension
    0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    no
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    280Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.15W
  • Packing Method
    WAFFLE PACK
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    MIL-PRF-55342
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.15W
  • Working Voltage
    50V
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.84mm