  • M55342E04B365DRWS
M55342E04B365DRWS
advertisement
Manufacturer No:
M55342E04B365DRWS
HK JDW NO:
873-M55342E04B365DRWS
Package:
Nonstandard
Datasheet:
M55342E04B365DRWS
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM1505 Series, Thin Film, 365Ohm, 0.15W, ±1%, -55°C~150°C
Step5Bar-code shipping tag
M55342E04B365DRWS
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Series
    Military, MIL-PRF-55342, RM1505
  • Size / Dimension
    0.155Lx0.050W 3.94mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    365Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.15W
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE, NON-INDUCTIVE
  • Packing Method
    WAFFLE PACK
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.15W
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.84mm