  • M551B347K030AT
M551B347K030AT
advertisement
Manufacturer No:
M551B347K030AT
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-M551B347K030AT
Package:
M55 Module
Datasheet:
M551B347K030AT
Purchasing and Inquiry
M551B347K030AT Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 50mOhm @ 100kHz.Capacitance is 340μF when it operates.An AC voltage of -55°C~125°C powers it.This voltage - Rated at 30V - allows the device to be highly efficient.In the seated position, it has a maximum height of 0.445 11.30mm°C, so it is stable under all conditions.
M551B347K030AT Features
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 340μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 30V
M551B347K030AT Applications
There are a lot of KEMET M551B347K030AT applications of tantalum polymer capacitors.
  • Smart phone
  • Notebook
  • Power supplies
  • LCD TV
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
M551B347K030AT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    M55 Module
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    M55
  • Size / Dimension
    1.906Lx1.110W 48.40mmx28.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    30V
  • Capacitance
    340μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.453 11.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.445 11.30mm