  • M550B418M006AH
M550B418M006AH
advertisement
Manufacturer No:
M550B418M006AH
HK JDW NO:
417-M550B418M006AH
Datasheet:
M550B418M006AH
Purchasing and Inquiry
M550B418M006AH Overview
A high standard of efficiency requires a 30mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Capacitance is 4100μF when it operates.It is capable of operating Temperature of -55°C~105°C.The voltage - Rated of 6V allows for high efficiency.In the seated position, it has a maximum height of 0.445 11.30mm°C, so it is stable under all conditions.
M550B418M006AH Features
a 30mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 4100μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6V
M550B418M006AH Applications
There are a lot of KEMET M550B418M006AH applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M550B418M006AH
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.906Lx1.110W 48.40mmx28.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Voltage - Rated
    6V
  • Capacitance
    4100μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.453 11.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height Seated (Max)
    0.445 11.30mm