  • M5010015FV
M5010015FV
advertisement
Manufacturer No:
M5010015FV
Manufacturer:
Sensata-Crydom
HK JDW NO:
166-M5010015FV
Package:
Module
Datasheet:
M5010015FV
Description:
Discrete Semiconductor Modules 100A 1200V SCR CC MODULE POWER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
M5010015FV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Current Rating
    100A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • RMS Current (Irms)
    100A
  • Voltage - Off State
    1.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    1500A @ 60Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA