  • M50-3601342
M50-3601342
advertisement
Manufacturer No:
M50-3601342
Manufacturer:
Harwin Inc.
HK JDW NO:
322-M50-3601342
Package:
Datasheet:
Description:
2-Row BOARD CONNECTOR COPPER ALLOY BOARD GOLD (3) THERMOPLASTIC
Step5Bar-code shipping tag
M50-3601342
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mounting Type
    BOARD
  • Insulation Material
    THERMOPLASTIC
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Mounting Style
    STRAIGHT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    BOARD CONNECTOR
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    ROHS COMPLIANT
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    GOLD (3)
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    26
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.65 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Body Breadth
    0.134 inch
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.066 inch
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Termination Type
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Durability
    300 Cycles
  • Contact Finish Termination
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Contact Row Spacing
    0.05 inch