  • M48T37Y-70MH6E
M48T37Y-70MH6E
advertisement
Manufacturer No:
M48T37Y-70MH6E
HK JDW NO:
761-M48T37Y-70MH6E
Package:
44-BSOP (0.337, 8.56mm Width) requires SNAPHAT
Datasheet:
M48T37Y-70MH6E
Description:
44 Terminations5V 44 Pin M48T37 Real Time ClocksTimer or RTC SubcategoryAlarm, Leap Year, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
M48T37Y-70MH6E Overview
You can find real time clocks in package 44-BSOP (0.337, 8.56mm Width) requires SNAPHAT among the other packages that are available.Time clock is packaged in the manner of Tube.There is a voltage of 4.5V~5.5V when powering this electrical RTC.Clock/Calendar is the type of this electrical real time clock.Surface Mount is the way this real time clock (RTC) is mounted on the system board.-40°C~85°C is the operating temperature.Electronic time clocks are possible to make sure that Alarm, Leap Year, Watchdog Timer are maintained when operating.It is possible to terminate a transmission line with a RTC module that matches the characteristic impedance of the line, which is known as 44 termination.A voltage of 5V is applied to this electronic component.A total of 44 pins can be found on it.There are only one family in which RTCs belongs, and that are M48T37.In the subcategory of Timer or RTC, the RTCs can be found.It should be noted that the RTC times embed a memory of 250kB which is usable for storing programs and data as well.RTC module mounting type Surface Mount is specified.There are 5V power supplies attached to it.It is a real-time clock in the series Timekeeper?.Frequency 70GHz is achievable.8 Bits make up this digital time clock.
M48T37Y-70MH6E Features
44-BSOP (0.337, 8.56mm Width) requires SNAPHAT package
44 terminations
44 pin count
5V power supplies
Timekeeper? series
8 Bits
M48T37Y-70MH6E Applications
There are a lot of STMicroelectronics M48T37Y-70MH6E Real Time Clocks applications.
  • Digital still camera
  • Portable Instruments
  • POS Terminal
  • Copier
  • Telecommunications
  • GPS/Telematics Devices
  • High duration timers
  • Health Care
  • Network Appliance
  • Wearables, Portables
Step5Bar-code shipping tag
M48T37Y-70MH6E
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    44
    Clock/Calendar
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.81mm
  • Frequency
    70GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    M48T37
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G44
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    250kB
  • Number of Bits
    8
  • Access Time
    70 ns
  • Logic Function
    Clock
  • External Data Bus Width
    8
  • Current - Timekeeping (Max)
    3mA @ 4.5V~5.5V
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    NO
  • Height Seated (Max)
    3.05mm
  • Length
    18.1mm
  • Width
    8.56mm