  • M48T201V-85MH1E
M48T201V-85MH1E
advertisement
Manufacturer No:
M48T201V-85MH1E
HK JDW NO:
761-M48T201V-85MH1E
Package:
44-BSOP (0.337, 8.56mm Width) requires SNAPHAT
Datasheet:
M48T201V-85MH1E
Description:
44 Terminations3.3V 44 Pin M48T201 Real Time ClocksTimer or RTC SubcategoryAlarm, Leap Year, Square Wave Output, Supervisor, Watchdog Timer, Y2K
Purchasing and Inquiry
M48T201V-85MH1E Overview
A package named 44-BSOP (0.337, 8.56mm Width) requires SNAPHAT contains real time clocks.There is a way to package time clock in the form of a Tube.A voltage of 3V~3.6V is supplied to this electrical RTC.The electrical real time clock belongs to the type Clock/Calendar.The way this real time clock (RTC) is mounted on the system board is Surface Mount.Keeping the temperature at 0°C~70°C is essential to maintaining a safe working environment.When operating, electronic time clocks are possible to make sure that Alarm, Leap Year, Square Wave Output, Supervisor, Watchdog Timer, Y2K remains constant in the process.It is possible to terminate transmission lines with 44 terminations, which means that the RTC module terminating the line matches its characteristic impedance.It is possible to see 3.3V voltage being supplied to this RTC real time clock.It is equipped with 44 pins.M48T201 are the family RTCs belongs to.This electrical digital time clock has a 3V supply voltage.In Timer or RTC, you can find this component.A memory of 3.8MB is embedded in the RTC times, which can be used to store programs and data.There is a mounting type Surface Mount specified for the RTC module.There are 44 pins on it.Following an input signal, there are 1 timers that output a signal at a preset time.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be kept at 3.3V.In the Timekeeper? series, it is a type of real time clock.In this case, 85GHz is the highest frequency possible.
M48T201V-85MH1E Features
44-BSOP (0.337, 8.56mm Width) requires SNAPHAT package
44 terminations
44 pin count
Be maintained at 3.3V for high efficiency.
Timekeeper? series
M48T201V-85MH1E Applications
There are a lot of STMicroelectronics M48T201V-85MH1E Real Time Clocks applications.
  • Electronic metering
  • Routers
  • Digital cameras
  • Printers and copiers
  • Digital voice recorders
  • IoT
  • Glucometer
  • Medical Equipment
  • Thermostat
  • Copier
Step5Bar-code shipping tag
M48T201V-85MH1E
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
    Timekeeper®
  • JESD-609 Code
    e3/e4
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Square Wave Output, Supervisor, Watchdog Timer, Y2K
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
    Clock/Calendar
  • Terminal Finish
    TIN/NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    85GHz
  • Base Part Number
    M48T201
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Memory Size
    3.8MB
  • Operating Supply Current
    10mA
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    85 ns
  • Number of Voltages Monitored
    1
  • Number of Timers
    1
  • Current - Timekeeping (Max)
    2mA @ 3V~3.6V
  • Interrupt Capability
    Y
  • Voltage - Supply, Battery
    3V
  • Volatile
    NO
  • Height
    2.69mm
  • Length
    18.49mm
  • Width
    8.89mm