  • M48T12-70PC1
M48T12-70PC1
advertisement
Manufacturer No:
M48T12-70PC1
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-M48T12-70PC1
Package:
24-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
M48T12-70PC1
Description:
24 Terminations5V 24 Pin M48T12 Real Time ClocksTimer or RTC SubcategoryLeap Year
Purchasing and Inquiry
M48T12-70PC1 Overview
In package 24-DIP Module (0.600, 15.24mm), real time clocks can be found.This package has a package type of Tube.4.5V~5.5V is the supply voltage of this electrical RTC.There is a type Clock/Calendar for this electrical real time clock.Here, Through Hole represents how this part is mounted.Electronic time clocks are recommended to operate at a temperature of 0°C~70°C.When operating, electronic time clocks would be possible to ensure that the value Leap Year are maintained.There is the possibility of terminating transmission lines with 24 terminations, which means that the equipment used to terminate the line will match its characteristic impedance.It is possible to see 5V voltage being supplied to this RTC real time clock.The board is equipped with a total of 24 pins.M48T12 are a family of objects that belongs to RTCs .A component such as this is included in the contents of Timer or RTC.Programs and data can be stored in the 15.6kB memory embedded in the RTC times.Mounting type for the RTC module is Through Hole.A total of 5V power supplies are required to operate it.24 pins are present on it.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be kept at 5V.Real-time clocks belonging to the Timekeeper? series are this type.You can achieve 70GHz frequency.A total of 8 outputs have been configured.
M48T12-70PC1 Features
24-DIP Module (0.600, 15.24mm) package
24 terminations
24 pin count
5V power supplies
Be maintained at 5V for high efficiency.
Timekeeper? series
8 outputs
M48T12-70PC1 Applications
There are a lot of STMicroelectronics M48T12-70PC1 Real Time Clocks applications.
  • Mobile equipment
  • GPS/Telematics Devices
  • Mobile telephones
  • Digital cameras
  • Electronic metering
  • Wearables, Portables
  • Power Meters
  • Medical Devices
  • Portable instruments
  • POS Terminal
Step5Bar-code shipping tag
M48T12-70PC1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP Module (0.600, 15.24mm)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Timekeeper®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Leap Year
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Clock/Calendar
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    70GHz
  • Base Part Number
    M48T12
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    8
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    Parallel
  • Memory Size
    15.6kB
  • Nominal Supply Current
    80mA
  • Access Time
    100 ns
  • Logic Function
    Clock
  • RAM (words)
    2040
  • Time Format
    HH:MM:SS (24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    3mA @ 4.5V~5.5V
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    N
  • Volatile
    NO
  • Height
    8.89mm
  • Length
    34.8mm
  • Width
    18.34mm