  • M43P500KB40
M43P500KB40
advertisement
Manufacturer No:
M43P500KB40
Manufacturer:
Vishay Spectrol
HK JDW NO:
876-M43P500KB40
Package:
Datasheet:
M43P500KB40
Description:
VISHAY M43P500KB40 Trimmer, 50 ohm, 750 mW,10%, 43P Series, 18 Turns, Through Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
M43P500KB40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Depth
    4.83mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Length
    5.3mm
  • Number of Turns
    20
  • Taper
    Linear
  • Height
    6.35mm
  • Length
    20.57mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Published
    2012
  • Tolerance
    10%
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    50Ohm