  • M39006/22-0631
M39006/22-0631
advertisement
Manufacturer No:
M39006/22-0631
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-M39006/22-0631
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
22μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 4.52Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (WET) Bulk Metal
Step5Bar-code shipping tag
M39006/22-0631
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    22μF
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39006
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.52Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Diameter
    7.14mm
  • Length
    16.28mm