  • M35C306M006AZSS
M35C306M006AZSS
advertisement
Manufacturer No:
M35C306M006AZSS
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-M35C306M006AZSS
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
30μF 20% 85°C-Max -55°C-Min 4Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (WET) 0.001mA Molded
Step5Bar-code shipping tag
M35C306M006AZSS
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    30μF
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    8mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6V
  • Size Code
    8331
  • Leakage Current
    0.001mA
  • Ripple Current
    820mA
  • Height
    7.5mm
  • Length
    21.2mm