  • M35C255M100BZSL
M35C255M100BZSL
advertisement
Manufacturer No:
M35C255M100BZSL
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-M35C255M100BZSL
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
2.5μF 20% 85°C-Max -55°C-Min 5.3Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (WET) 0.001mA Molded
Step5Bar-code shipping tag
M35C255M100BZSL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.5μF
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    8mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.3Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    8331
  • Leakage Current
    0.001mA
  • Ripple Current
    505mA
  • Height
    7.5mm
  • Length
    21.2mm