  • M3041-000006-100PG
M3041-000006-100PG
advertisement
Manufacturer No:
M3041-000006-100PG
HK JDW NO:
796-M3041-000006-100PG
Package:
Cylinder, Threaded
Description:
MSP300 Series Vented Gauge Pressure Sensor Analog Voltage -20°C~85°C 100PSI (689.48kPa) Threaded ±1% 1 V ~ 5 V 10V~30V Amplified Output, Temperature Compensated
Quantity:
In Stock : 14993
Step5Bar-code shipping tag
M3041-000006-100PG
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Stud
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Series
    MSP300
  • Feature
    Amplified Output, Temperature Compensated
  • Part Status
    Active
  • Applications
    Industrial Automation
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Output
    1 V ~ 5 V
  • Termination Style
    Cable
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Analog Voltage
  • Accuracy
    ±1%
  • Operating Pressure
    100PSI (689.48kPa)
  • Pressure Type
    Vented Gauge
  • Port Style
    Threaded
  • Port Size
    Male - 1/8 3.18mm NPT