  • M2022S2A2W30
M2022S2A2W30
advertisement
Manufacturer No:
M2022S2A2W30
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-M2022S2A2W30
Package:
Datasheet:
M2022S2A2W30
Description:
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
M2022S2A2W30
    Select All
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    6A
  • Electrical Life
    25,000 Cycles
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Contact Current Rating
    6A
  • Illumination Type
    Illuminated, Non-Illuminated
  • Bushing Thread
    Unthreaded
  • Length
    13mm
  • Width
    12.7mm
  • Actuator Length
    6.86mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    M
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    6A AC 4A DC
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    31.3mm
  • Current Rating
    4A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V