  • M2018TXW30-EA
M2018TXW30-EA
advertisement
Manufacturer No:
M2018TXW30-EA
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-M2018TXW30-EA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
M2018TXW30-EA
    Select All
  • Mechanical Life
    50,000 Cycles
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Contact Current(AC)-Max
    3A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    3A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Actuator Marking
    No Marking
  • PCB Hole Count
    5
  • Contact Function
    (ON)-OFF-(ON)
  • Solderability
    WAVE
  • Actuator Angle
    25 deg
  • Length - Termination
    0.169 inch
  • Actuator Length
    0.74 inch
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Insulation Material
    DIALLYL PHTHALATE
  • Housing Material
    STAINLESS STEEL
  • Actuator Material
    NYLON
  • Center Contact Plating
    SILVER
  • Center Contact Material
    SILVER
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • End Contact Plating
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    M
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    GOLD OVER NICKEL/SILVER
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    6A AC 3A DC
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Paddle
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    Mom-Off-Mom
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V