  • M2015S2A2W30
M2015S2A2W30
advertisement
Manufacturer No:
M2015S2A2W30
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-M2015S2A2W30
Package:
200
Datasheet:
Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
M2015S2A2W30
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Package / Case
    200
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    M
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    6A AC 3A DC
  • Depth
    27.49mm
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Standard Round
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    6A
  • Electrical Life
    25,000 Cycles
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Bushing Thread
    Unthreaded
  • Length
    13mm
  • Actuator Length
    6.86mm