  • M2012S2A1W30
M2012S2A1W30
advertisement
Manufacturer No:
M2012S2A1W30
HK JDW NO:
558-M2012S2A1W30
Package:
200
Datasheet:
Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Step5Bar-code shipping tag
M2012S2A1W30
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Right Angle
  • Package / Case
    200
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    M
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    6A AC 4A DC
  • Current Rating
    4A
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Standard Round
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 6.50mm Dia
  • Bushing Thread
    1/4-40
  • Actuator Length
    6.86mm